Pacita Abad Kimdir? | Kimdir ?

Pacita Abad (1946-2004), Batanes, Filipinler'de doğan ve politik olarak aktif bir ailede büyüyen Asyalı-Amerikalı bir sanatçıdır.

Pacita Abad Kimdir?

Pacita Abad (1946-2004), Batanes, Filipinler'de doğan ve politik olarak aktif bir ailede büyüyen Asyalı-Amerikalı bir sanatçıdır. Filipinler Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi aldı ve Ferdinand Marcos diktatörlüğüne karşı siyasi aktivizmi nedeniyle 1970 yılında Amerika'ya gitmek zorunda kaldı ve burada San Francisco Üniversitesi'nde Asya tarihi okurken bir terzi ve daktilo olarak kendini destekledi.

Lisansüstü okulda sanat Koordinatörü olarak çalıştı ve sanatçı George Kleiman ile evlendiğinde San Francisco Sanat sahnesine derinden dahil oldu, ancak daha sonra ayrıldılar. Daha sonra evlendiği Jack Garrity ile bir yıl boyunca Asya'da otostop yapmaya karar verdi ve daha sonra Washington DC'deki Corcoran Sanat Okulu'nda ve daha sonra New York'taki Sanat öğrencileri Ligi'nde resim okumak için ABD'ye döndü.

Çalışmalarını bitirdikten sonra Pacita, Bangladeş, Yemen, Sudan, Papua Yeni Gine ve Endonezya gibi ülkelerde yaşayan kocasıyla birlikte dünya çapında seyahat ederken boyalarını ve tuvallerini taşıyan gezici bir ressam oldu. Seyahatleri sanatsal tarzını önemli ölçüde etkiledi ve resimlerinde kullandığı birçok fikir, teknik ve materyal için ilham kaynağı oldu.

Pacita'nın resmi canlı renk, sürekli değişim, deney ve gelişme ile karakterizedir. İlk resimleri öncelikle insanların sosyo-politik eserleri, ilkel Maskeler, sualtı sahneleri ve tropikal çiçeklerdi. Bununla birlikte, pacita'nın en kapsamlı çalışması, canlı renkli soyut resimleridir - tuval ve baskılardan kabuk kumaşına, metal, seramik ve cama kadar eksiksiz bir malzeme yelpazesi üzerinde. Bunların çoğu, üç boyutlu bir etki yaratmak için tuvallerini dikme ve doldurma tekniğine verdiği bir isim olan” trapunto " resimleriydi. Daha sonra resimlerinin yüzeyini geleneksel kumaş, kabuklar, düğmeler, boncuklar, aynalar ve diğer nesneler gibi malzemelerle dönüştürmek için neredeyse büyülü bir süreç başlattı.

Disiplinli ve üretken bir ressam olan Pacita, 5.000'den fazla sanat eseri yarattı ve hatta 55 metrelik bir köprü çizdi ve ölmeden sadece birkaç ay önce 2.350 çok renkli daireyle kapladı. Gerçekten küresel bir sanatçı olan Pacita, 60'dan fazla kişisel sergiye sahipti ve ABD, Asya, Avrupa, Afrika ve Latin Amerika'daki Müze ve galerilerde 70'den fazla karma sergiye katıldı. Çalışmaları şu anda 70'den fazla ülkede kamu, kurumsal ve özel sanat koleksiyonlarında yer almaktadır.

Feminist Sanatçının İfadesi Ben bağırsaktan resim yapan, ancak güçlü bir sosyal vicdanı olan bir ressamım ve ilk çalışmalarım genellikle küresel sosyal konularla ilgiliydi. Bir sanatçı olarak, dünyamızı biraz daha iyi hale getirmeye çalışmak için resmim için sosyal bir sorumluluğum olduğuna gerçekten inanıyorum. Bunu küçük sanatsal yollarımla yapmaya çalıştım: “Kamboçya portreleri” ve “göçmen deneyimi” gibi sosyo-politik resim serilerinden insanları haberdar eden; “soyut duygular” ve “sonsuz Blues” gibi soyut resim serilerine insanları düşündüren; insanları güldüren renkli “boyalı köprü” gibi kamu sanat projelerine ve öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmak için dünya çapında verdiğim çok sayıda atölyeye.

Ayrıca, sanat kariyerimin çoğunu dünyanın uzak köşelerinde boyamak için çok şanslıydım ve seyahatlerim Resimlerim için büyük bir ilham kaynağı oldu. Ayrıca, birçok kadının Afrika, Asya ve Latin Amerika'da yaşadığı zor yaşamların farkında olmamı sağlayan muazzam bir öğrenme deneyimiydi. Renkli bir kadın olarak, hem kadınların hem de dünya çapında daha koyu tenli insanların eşit muamelesinden daha az duyarlı hale geldim. Bu aynı zamanda Filipinler'de yetişmek, Amerika'da eğitim almak ve tüm dünyada yaşamak için bir kadın olarak ne kadar şanslı olduğumu takdir etmemi sağladı.

Politik olarak ilgilenen bir sanatçı olarak, resimlerimin çoğu, yol boyunca tanıştığım ve konuştuğum insanların ve özellikle de kadınların hikayelerini anlatıyor. Tahmin edilebileceği gibi, bu her zaman tasvir gibi güzel olmamıştır: erkek, İran, yurtiçi işçi olarak çalışmak üzere göç ederken birçok Asyalı kadınlar yüz Afganistan, Pakistan ve Bangladeş: Papua Yeni Gine, Sudan ve Kamboçya resimlerimi kadınlara karşı şiddet; Asya genç kadın ve kızların; ve zorluklar gibi ülkelerden gelen kadınların hayatlarını hakim.

Resimlerim aracılığıyla bu konularda farkındalık yaratmaya çalışsam da, bu sorunların çözümüne yardımcı olmak için küçük bir çaba olduğunu ve yapılması gereken çok şey olduğunu biliyorum. Kadınlar olarak, hepimizin hem kendi ülkelerinde hem de dünyadaki diğer kadınların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olma yükümlülüğü vardır.

Sanatçı
Son Gönderiler: Sanatçı
Pacita Abad Kimdir?

Pacita abad (1946 2004), batanes, filipinler'de doğan ve politik olarak aktif bir ailede büyüyen asyalı amerikalı bir sanatçıdır....

Sanatçı